Spor Life - Sağlıklı ve Mutlu Yaşama Rehberiniz
Spor Life - Sağlıklı ve Mutlu Yaşama Rehberiniz
Ana Sayfa  >  Yemek & Diyet  >  Makale Oku

Şekerin En Tehlikeli Etkileri

Ekleme : 30 Temmuz I Çarşamba
 
 
Şekerin En Tehlikeli Etkileri

Şekerin vücudunuza verdiği zararlar saymakla bitmez ama biz sizin için en önemli 7 tanesini bir araya getirdik. Şimdi yazımızı okurken çayınıza şeker atmadna önce bir kez daha düşününün.

1. Şeker organlarınızı şişmanlatır: Yüksek miktarlarda şeker tüketimi yağ depolaması için karaciğeri tetikler. Zamanla bu olay karaciğerinizin etrafında yağlanmalara nden olur. Karaciğeriniz yapması gerekeni yapamaz bir hale geldiğinde iş işten geçmiş olur. Aşırı şekerden ve özellikle doğal olmayan yollarla üretilen sanayi tipi şekerlerden uzak durmalısınız. Bunun yerine şeker ihtiyacınızı meyvelerden sağlayabilirsiniz. Ama unutmayın onun da fazlası size zarar verecektir.

2. Şeker diyabet hastalığı riskinizi arttırır: Kişi başı günlük tiketilmesi gereken şeker miktarındaki ufak artışlar diyabet hastalığı ile yüzyüze kalma olasılığınızı önemli ölçüde arttırıyor. Kola gibi yüksek şeker içeren yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor. Bir kutu kolada günlük almanız gereken şeker miktarının üçte biri yer alır ve bu bir kutu kola içerek tek bir öğünde oldukça fazla şeker alımı yapmanız anlamına geliyor.

3. Şeker kalbinize de zarar veriyor: Amerikan Diyabet Derneği kalp hastalığı ve diyabet arasında bir ilişki olduğunu söylüyor. Diyabet hastalarının yüzde 65'inde kalp hastalığı ve inme gibi etkiler tespit edilmiştir. Günde 20 gr (5 çay kaşığı) şekerin üzerinde şeker alımının kalp hastalıklarına yol açabileceği biliniyor. Bir kutu kolada 12gr, kepekli ekmekte ise 2 çay kaşığı şeker bulunur.

4. Şeker kan damarlarınızı geriyor: Aşırı şeker tüketimi insülin değerlerini değiştirip kan damarlarınızı ve dolayısıyla dolaşım sisteminizi olumsuz etkiliyor. Her bir kan damarının etrafındaki kas hücrelerinin daha hızlı büyümesine sebep oluyor. Bu gergin arter duvarları yüksek kan basıncı doğuruyor ve kalp krizi ya da inmelere sepet olabiliyor.

5. Kolesterol dengenizi bozuyor: Şekerin yüksek kolesterol gibi etkileri olduğu zaten biliniyordu. Aşırı şeker tüketimi vücudunuzun kolesterol dengesini bozuyor ve bu da karaciğerinizin vücuttaki kolesterolü dengelemeye çalışması için kötü kolesterol oranını arttırması ile sonuçlanıyor. Bunu engellemek için şeker tüketiminizi düşürmenin yanında yüksek protein içeren güçlü kahvaltıları ihmal etmemelisiniz. Kesinlikle öğün atlamamalı ve özellikle kahvaltınızı ihmal etmemelisiniz.

6. Bağımlılık yapar: Şeker opioidler ve dopamin gibi beynin zevk merkezini etkileyen kimyasalların salınımını tetikler. Tıpkı uyuşturucuda olduğu gibi şeker tüketiminde aşırıya gidildiğinde insanlar kendilerini daha iyi hissettiklerini düşündükleri şeker alımına yüklenmeye devam ederler. Bu da sizi şeker bağımlılığına sürükler. Yapılması gereken şey çok basit; hemen bir şeker diyetine başlamak. Vücudunuz şeker diyetine 1 haftada alışır. Yani en fazla 1 hafta şekersiz çay içersiniz ve sonrasında zaten çayınızı içerken şeker aramazsınız bile.

7. Şeker cildinizi mahveder: Şeker cildinizi sıkı ve elastik tutan bileşenleri yok eder. Aşırı şeker tüketimi sarkık bir cilt oluşumunu tetikler.

 
 
 
13 Ekim I Perşembe
12 Eylül I Cuma
10 Eylül I Çarşamba
23 Ağustos I Cumartesi
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
20 Ağustos I Çarşamba
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
18 Ağustos I Pazartesi
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
16 Ağustos I Cumartesi
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
15 Ağustos I Cuma
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
13 Ağustos I Çarşamba
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
12 Ağustos I Salı
Ne Arıyorsunuz?
EN ÇOK İZLENENLER
Video İzle - En Komik Spor Görüntüleri
En Komik Spor Görüntüleri
17 Haziran I Salı
Video İzle - Sporda Sınır Tanımayanlar
Sporda Sınır Tanımayanlar
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - Amatör Sörf Dersleri : Ördek Yüzüşü
Amatör Sörf Dersleri : Ördek Yüzüşü
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - 5 Yaşındaki Bilardo Ustası
5 Yaşındaki Bilardo Ustası
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - Kilo Vermeye Yarayan Egzersizler
Kilo Vermeye Yarayan Egzersizler
11 Haziran I Çarşamba
Video İzle - Evde Koşu Gerektirmeyen Kardiyo Hareketleri
Evde Koşu Gerektirmeyen Kardiyo Hareketleri
10 Haziran I Salı
Video İzle - En İyi Goller
En İyi Goller
7 Haziran I Cumartesi
Video İzle - En İyi Spor Vine Videoları
En İyi Spor Vine Videoları
7 Haziran I Cumartesi
FACEBOOK'TAYIZ
FOTOĞRAF GALERİSİ
Donuttan Daha Fazla Yağ İçeren Sağlıklı Yiyecekler

Donuttan Daha Fazla Yağ İçeren Sağlıkl...

Bol Proteinli 6 Sebze

Bol Proteinli 6 Sebze

En Sağlıklı Tatlandırıcılar

En Sağlıklı Tatlandırıcılar

Hastayken Bunları Tüketin

Hastayken Bunları Tüketin

Her Mutfakta Olması Gereken Sağlıklı Yiyecekler

Her Mutfakta Olması Gereken Sağlıklı Y...

POPÜLER DOKTORLAR
 

TWITTER'DAYIZ
 
POPÜLER ARAMALAR
 
HAKKIMIZDA
 
Daha sağlıklı ve mutlu yaşamak için sporun ne kadar önemli olduğunu iyi biliyoruz. Siz de aramıza katılın, bize destek olun.
Bize Hemen Ulaşın
Sporlife FacebookSporlife TwitterSporlife Google PlusSporlife İnstagramSporlife Pinterest
Sitedeki tüm yazılar bilgilendendirme amaçlıdır. Uzman kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. Sağlık & Spor Terimleri Sözlüğü - Doktora Soru Sor
Her hakkı saklıdır © 2014   by Creanet