Ağırlık Kaldırmadan Kardiyo Çalışmanın Yolları

Ağırlık Kaldırmadan Kardiyo Çalışmanın Yolları

Kardiyo çalışmanın kas inşaası ve kemikler için ne kadar faydalı olduğu zaten bilinen bir gerçektir. Sürekli ağırlık kaldırıp kardiyo çalışma şansınız olmasa da yüzme, bisiklet ve koşu gibi egzersizlerle de kardiyo etkisi yaratabilirsiniz.  Burada püf noktası çalışmanın sürekliliği ve zamanla dozunun yavaş yavaş arttırılmasıdır. Zaten yapılan egzersizden fayda sağlayabilmek için de zamanla yoğunluğunun arttırılması gerekiyor.

Yüzme

Su, doğası gereği içinde hareket eden bir cisme direnç uygular. Su içerisinde yapılan egzersiz hareketleri için de dışarıda yapılandan daha fazla kas gücüne ihtiyacınız olacaktır. Bu yüzden, bahsi geçen dirence en az maruz kalabilmek için profesyonel yüzücüler sürtünmeyi azaltan kıyafetleri tercih ederler.

Bisiklet

Zorlu bir bisiklet sınıfına dahil olan herkes egzersiz sonunda bacakalrındaki yanma hissini iyi bilir. Kapalı bir ortamda bacakalrınızı çalıştırmak için en çok tavsiye edilen egzersiz bisiklet çalışmasıdır.  Bir dakika için 60 ila 70 RPM (dakikada devir) ideal kardiyo çalışması olarak görülmektedir. Hemen ardından da bir dakika kadar dinlenip tekrarlarına geçilebilir. Bu şekilde sert pedal çevirmeyi beş dakika kadar çalışabilirsiniz.

Koşu

Bisiklet gibi koşu da bacakalrınızın çalıştırılması için ideal egzersizlerden biridir. Güçlü bir kardiyo etkisi için 30 ila 45 saniye süren dik eğimli bir çalışmayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca merdiven çıkarak da bu etkiyi kolayca oluşturabilirsiniz. Bu sırada elleriniz ile denge sağlamanızı ileride oluşabilecek el ve omuz hasarlarını önleyebilmek için özellikle tavsiye ediyoruz.

POPÜLER YAZILAR