Sağlıklı Beslenme İçin Mutfakta Hazır Bulunması Gereken Besinler

Sağlıklı Beslenme İçin Mutfakta Hazır Bulunması Gereken Besinler

Sağlıklı ve temiz beslenme günümüzün yeni trendlerinden biri haline gelmiş durumda. İnsanlar kirlenen gıda üretimi sebebiyle organik ve temiz gıdaların peşine düşmüş durumdalar. Hal böyle iken sağlıklı ve zararsız besinleri nasıl elde edeceğimiz de önem kazanmış durumda. Aslında elimizdekileri değerlendirip sağlıklı bir şekilde beslenmek tabiki mümkün. İşte mutfağınızdan eksik etmemeniz gereken sağlıklı besinlerden bir kaçı;

1. Badem Ezmesi: Bir harika yiyeceği kavanozlarda muhafaza edip tuzlu çorbalar ve soslar için kullanabilirsiniz. Ayrıca tek başına gayet lezzetli bir atıştırmalık çerezdir.

2. Elma Sirkesi (Pastörize edilmemiş): Oldukça faydalıdır. İçinde bulundurduğu enzimler sindirim için paha biçilmez yardımcılardır. Ayrıca serinletici bir içecek haline gelmesi için bir çorba kaşığı bal ilave edebilir ve afiyetle tüketebilirsiniz.

3. Sıvı Aminos: Bu ​​sertifikalı GDO'suz protein konsantresi soya fasulyesinden elde edilir. Bu glutensiz olduğu halde tuzlu tadı vardır.

4. Hindistan Cevizi Yağı: Hindistancevizi yağı ilave antibakteriyel ve antiviral özellikleri ile bağışıklık sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Kilo kaybı ve sindirim sağlığını destekleyen doymuş yağları içerir.

5. Himalaya Tuzu: Normal tuzun kullanıldığı her yerde himalaya tuzunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Diğer tuzlardan tek farkı daha sağlıklı ve zararsız oluşudur. Ama yine de siz ölçüyü kaçırmamaya çalışın. Fazla tuz yüketmek sağlığınıza zarar verebilir.

6. Badem Sütü: Çorbalar, soslar ve tatlılar için kıvam verici bir besindir.

7. Limon: Taze sıkılmış limon suyu bir mucizedir. Limonu salatalarda, çorbalarda ve her şeyin üzerinde kullanabilirsiniz. Hatta tatlılarda bile.

8. Lucuma Tozu: Peru'da yetişen lucuma meyvesinin kurutulmuş halidir. Tatlı-akçaağaç tadı vardır.

9. Maya: Maya B vitaminleri ve protein açısından zengindir.

10. Zeytinyağı: Koyu renkli cam şişelerde organik sızma zeytinyağı oldukça faydalıdır. Saklama koşullarına dikkat etmeniz tazeliğini ve tadını uzun süre istenen oranda tutmanızı sağlayacaktır.

11. Yosun: Mineral bakımından zengin bu deniz sebzelerini şeritler ya da toz olarak satın alabilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR