Mutlu Olmanın Yolları

Mutlu Olmanın Yolları

Mutluluk. Kimileri için elde etmesi çok kolay kimileri için ise hayalleri süsleyen ulaşılamaz şeydir. Mutluluk konusunda herkesin farklı bir algısı vardır. Kimi çok basit şeylerden mutlu olabileceği gibi bazı insanları da mutlu etmek çok olabilir.

Fakat yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanların çoğunu tanıdık arkadaşlar ve dostlarla birlikte olmak mutlu etmeye yetiyor. Sosyal medyayı da arkadaşlarımıza ulaşmak ya da yeni dostluklar kurmak için kullanıyoruz. Yani mutlu olmak için.

Peki mutluluk arttırmak için bir formül var mı? Klinik psikolog Dr Paula Watkins bu konuda şunları yapmanızı öneriyor.

İletişim kurun, bağlanın ve bağlı kalın. İlişkiler mutluluğun anahtarı gibidir. Birileriyle birlikte olup basit şeyler yapmak bile sizi mutlu etmeye yeter.

Birkaç saatliğine bile olsa teknoloji ile aranızda bir duvar örün. Cep telefonunuzu kapatın. Facebook hesabınıza giriş yapmayın ya da emaillerinizi kontrol etmeyin. Gerçek dünya sizi sandığınızdan daha çok şaşırtıp mutlu edecektir.

Yeni bir şeyler yapın. Hayatınızada yer almayan farklı bir şeyler deneyin. Örneğin hiç yemediğiniz bir yemek ya da hiç gitmediğiniz bir yere gidin. Yeni bir şeyler deneyin ve kendinizi şaşırtın.

Aklınıza gelen herşeyi kutlayın. Yiyin, için, gezin ve sizi mutlu edeceğini düşündüğünüz herşeyi kutlayın. Korkmayın, arada bunu abartabilirsiniz.

Verin. Cömert olun. cömertlik sizi tahmin edeceğinizden daha fazla mutlu edecektir.

Kendinizi tanıyın. nelerden mutlu olabileceğinizi ancak siz bilebilirsiniz. Sizi mutlu edebileceğini düşündüğünüz şeylerin farkına varırsanız mutluluğa bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

Geçmişteki iyi anıları hatırlamaya çalışın. Mutlu hatıralar mutluluk hormonlarınızı tetikler. Tabi geleceğe de mutlu anılar bırakmak için yaşadığınız her anı mutlu geçirmeye çalışın. Ne kadar zor olduğunu biliyoruz ama en azından bunu deneyin.

POPÜLER YAZILAR