Ispanak Açlık Hissini Azaltabilir mi?

Ispanak Açlık Hissini Azaltabilir mi?

Ispanak her zaman düşük kalorili, A ve K vitamini deposu, folat ve demir zengini bir sebze olarak bilinir. Salatanıza ya da yemeğinize nefis tatlar katar. Fakat şimdi ıspanağın bu güzel özelliklerine inanılmaz bir özellik daha eklendi: Ispanak açlığınızı azaltabilir.

Appetite dergisi konu ile ilgili yapılan bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Herkesi şaşırtan ve ıspanağın iştah kesici olduğunu kanıtlayan deneyin ayrıntıları şöyle;

Araştırmacılar, üç ay boyunca 38 kilolu kadınla ile çalıştı. Bu kadınlara, günde üç dengeli öğün, günlük 30 dakika egzersiz ve her sabah kahvaltıdan önce yeşil bir içecek içilmesi konusunda talimat verildi. Yarısına içmeleri için plesebo içecek verildi. Diğer yarısı da 5 gr ıspanak özünden oluşan içecek verildi. Çalışma döneminin sonunda, ıspanak özü tüketen kadınlar çok az açlık yaşandığı bildirildi. Ayrıca bu kadınların 6 kg verdikleri ortaya çıktı. Plesebo içen kadınların da aynı dönemde ortalama 3,5 kg verdikleri görüldü. Bu çalışma sonundaki bulgular gösteriyor ki;  Thylakoid içeren bir içecek ile yapılan kahvaltı, yemek konusundaki isteği azaltır ve tüm gün enerjik ve memnun hissetmemizi sağlar.

Peki bu nasıl olabilir?

Ispanak özünde tilakoidler bulunur. Vücut yaprağın bu kısmını yakmak için sindirimi yavaşlatmak zorunda kalır. Yavaş sindirim homeostatik açlığı bastırır. Böylece ıspanak tükettiğimizde daha uzun süreli tokluk hissi yaşamış oluruz. Bu da daha az yemek yemeyi teşvik eder.

POPÜLER YAZILAR