Hayat Enerjinizi Geri Getirecek 5 Öneri

Hayat Enerjinizi Geri Getirecek 5 Öneri

Zamanın hızlı aktığı, bol stresli ve yoğun bir dünyada yaşıyoruz. Tükenmişliği önlemek ve hayat enerjimizi geri kazanmak için şu beş öneriyi dikkate alabilirsiniz.

EKRANDAN UZAKLAŞIN

İnsanlar günümüzde yaşamlarının yaklaşık günde 12 saatini bilgisayar, telefon ve tv karşısında geçiriyor. Bu hareket etmeye programlanmış biz insanlar için oldukça fazla bir süre hareketsiz kalmak demek. Hayatımızın çoğunu bir şeyler seyrederek zaman tüketmekle geçiriyoruz.

Günde 10 dakika gibi bir kısa sürede bile cihazlarımızdan uzak durup bu zamanı sessizce  (meditasyon yapmak gibi bir aktivite ile) geçirmek pozitif hormonal değişiklikler sağlayabilir. Ayrıca bunun beyin hücrelerini arttırıcı etkisi de vardır. Günde 20 dakika gibi küçük sürelerle başlayıp dışarıda bir yürüyüşe çıkın. En sevdiğiniz ekran dışı aktiviteyi kendiniz belirleyip hergün düzenli olarak uygulamaya çalışın. Meditasyon yapın veya yemek pişirin, bahçecilikle uğraşın ya da arabanızı yıkayın. Sonra bunun hafta sonu size nasıl hissettirdiğini görüp ve yaşam tarzınızı nasıl etkilediğini not alın.

SAĞLIKLI BESLENİN

Vücudumuza koyduğumuz şey, nasıl hissettiğimizi ve nasıl göründüğümüzü etkiliyor. Kendimizi iyi hissettiğimizde çok mutlu oluruz ve ne yediğimiz bu konuda çok büyük bir rol oynar. Uzmanlar, çoğunlukla bitkisel kaynaklı rafine edilmemiş gıdaları tavsiye ediyorlar. Sebzeler, yüzde 100 kepekli tahıllar, baklagiller, meyveler, yağsız et ve balıkları tercih edin. Bu besinler vücudumuza ve zihnimize en faydalı etkilere sahip besinlerdir. Çalışmalar, bu tür yiyecekleri ve besin maddelerini daha iyi bir ruh hali ile, yani daha az endişe ve depresyonla ilişkilendirmektedir.

Sabah kahvaltısında bir kase yulaf yiyin ve poğaçaları mideye indirmek yerine meyvelerle dolu bir kase yoğurt deneyin. Eğer gerçekten bir hamburger istiyorsanız, köfteyi çıkarmayı deneyin ve hamburgerinizin içine domates, marul gibi faydalı yiyecekler ekleyin.  En sevdiğiniz buzlu kahve içimini şekersiz ve yağsız sütle tercih edin.

KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Kendinize zaman ayırmak, sürekli hareket halindeyken yapmanız gereken en zor şeylerden biridir. Ancak yalnız zaman geçirmek, düşünmek, kendinize öncelik vermek sağlığınız için çok önemlidir. Kendinizi bir masaj veya yüz bakımı ile tedavi edin. Bir kadeh şarap veya bir fincan kahve ya da çay alın (yalnız veya bir arkadaşınızla) ve işten sonra gevşeyin. Kendiniz için taze çiçekler alın. Arkadaşlarınıza ve hatta belki de kendinize bir mektup yazın. Gecenin bir vakti sevdiğiniz bir kitabı okuyun. Bu fikirleri okumak bile size iyi geliyor değil mi :)

HAREKET EDİN

Araştırmalar düzenli fiziksel aktivitenin enerji seviyelerinizi artırmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor. Uzmanlar yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet gibi sporları öneriyor. Ayrıca günde 10.000 adım atarak zinde kalabilirsiniz. Haftada üç kez 15 ila 20 dakikalık aerobik egzersizi ve haftada iki kez 10 dakikalık kuvvet antrenmanı da uzmanların şiddetle tavsiye ettiği aktivitelerden bir kaçıdır.

HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN

Çevrenizdeki olumsuzlukları en aza indirin. Özellikle enerjinizi emen zehirli insanlardan ve ilişkilerden (şikayetçiler, sızlananlar, kötü davranışlar sergileyenler) mutlaka kaçının.

 

 

 

POPÜLER YAZILAR