Dışarıda Spor Yapmak ve Polenler

Dışarıda Spor Yapmak ve Polenler

Spor salonunda spor yapmak yerine açık havada bol oksijenli ve güneşli bir günde spor yapmayı tercih edenler bazı sorunlarla karşılaşabilir. Bunların başında spor sonrası kaşınma, hapşurma ve havanın durumuna göre hafif üşütme gelebilir. Alerjik reaksiyonlar bir çok insanın canını sıkar ve açık havada spor keyfini doya doya yaşamasına engel olabilir. Peki bunun üstesinden gelmek mümkün müdür?

Öncelikle alerjiye neden oladuğu bilinen en meşhur etken havadaki polen miktarıdır. Polen miktarının öğleden sonra ya da akşamları daha düşük olduğu bilinir. Yağmurdan sonra polenlerin sayısı azalır. Fakat rüzgarlı bir havada polenlerin taşınması daha hızlı olacağı için bisiklet ya da koşuyu daha sakin havalarda yapmanız önerilir. Egzersiz zamanınızı buna göre ayarlamak polenlerden daha az etkilenmenizi sağlar.

Terlediğiniz zaman polenlerin vücudunuza yapışıp derinizin nefes almasını engellemesi gibi bir durum da söz konusu olabilir. Bu durumda terinizi sık sık silmeli ve vücudunuzu her spordan sonra mutlaka ılık bir duş ile ödüllendirmelisiniz.

 

POPÜLER YAZILAR