Vücut Çalışırken Dinlenen Yüksek Baslı Müzikler

Vücut Çalışırken Dinlenen Yüksek Baslı Müzikler

Zor bir egzersiz programınız varsa konsantrasyonunuz da çok iyi olmak zorundadır. Özellikle ağır yüklerle çalışan biriyseniz egzersiz sizi motive edecek bazı şeylere ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu motivasyon araçlarının başında dinlediğiniz müzikler gelir. Spor salonlarında genelde hareketli müzikler çalınması tesadüf değil. Özellikle bu müziklerin bol bas içermesi sizi gayet iyi şekilde "gaza getiren" bir etkendir. Sosyal Psikolojik ve Kişilik Science dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre ağır bas içeren şarkılar, dinleyicisini daha güçlü hissettiriyor.

Bu konuda daha önce yapılan araştırmalarda yüksek baslı şarkıların böyle bir etkisi olduğu tespit edilememişti. Araştırmacılar 68 katılımcıdan diledikleri şarkıları seçmesini istedi. Müziği dinlerken kendilerine verilen kağıda ne kadar güçlü hissettiklerini 1 ile 7 arasında oylamaları istendi. Beklendiği gibi ağır baslı şarkılar dinleyen dinleyiciler kendilerini diğerlerine oranla daha güçlü hissetti. Bu sonuçları doğrulamak için araştırmacılar 44 yeni katılımcı ile bu deneyi tekrarladı ve şarkıların bas seviyelerini değiştirdi. Yine ağır baslı şarkılar dinleyiciler daha düşük baslı şarkılar dinleyenlere göre kendilerini daha güçlü hissettiklerini söyledi.

Peki bu bilgiler egzersiz sırasında gerçekten işe yarar sonuçlar doğurur mu? Bunu söylemek şu an için zor gibi görünüyor. Çünkü dinlenen müziğin melodisi kadar türü de etkili olabilir.

Müzik çok kişisel bir oldu olduğu için spor sırasında kendinizi daha güçlü hissettirecek müziği keşfetmek yine size kalıyor. Egzersizi kolaylaştırmak bir yana yapılan egzersizden zevk almanızı sağlayacağı için müzik dinlemek her halukarda faydalı bir aktivite olacaktır. Sizi daha güçlü hissettirip hareketleri kolaylaştırır mı bilemiyoruz ama yapılan spordan zevk almanızı ve uzun süreli bir spor salonu deneyimi yaşamanıza yardımcı olacağı kesindir.

 

POPÜLER YAZILAR