Vegan Diyeti Size Uygun Bir Diyet mi?

Vegan Diyeti Size Uygun Bir Diyet mi?

Genellikle vejeteryan diyetlerle çok sık karıştırılan Vegan Diyetinde et ve süt ürünleri de mevcuttur. Çoğunlukla sebzelerle bezeli bir diyet olsa da tam anlamıyla et yemez bir diyet sayılmaz. Vegan diyetinde Fasulye, Kuruyemiş, Tohumlar, Ispanak, Mercimek, Leblebi, Kinoa, Brokoli, Kuşkonmaz, Bambu, Brüksel lahanasıgibi gıdalar mevcuttur.

Vegan diyeti yapan insanların sürekli yorgun ve bitkin oldukları gibi yanlış bir şehir efsanesi mevcuttur. Oysa yukarıda saydığımız tahıllı besinlerden alınan bolca vitamin ve mineraller sayesinde günlük ihtiyacınız olan enerjiye kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Vegan diyeti yapıp sağlıklı yaşayan ünlülerden belki de en meşuru Ellen DeGeneres'dır. Genç program sunucusu uzun zaman önce bir karar aldı ve hayatına uyguladı. Şekersiz, kurabiyesiz, pastasız geçen sağlıklı bir ömür planladı. Ambalajlı gıdaları almayı kesti. Gayet dinç ve enerjik görünen Ellen uyguladığı diyetten ne kadar mennun olduğunu her fırsatta dile getirmekten de çekinmiyor.

Vegan diyetini deneyip memnun kalan diğer ünlülerden bir kaçı da Alicia Silverstone, Zooey Deschanel, Tobey Maguire ve Ginnifer Goodwin'dir. Hepsi yaşamlarından zararlı besinleri söküp attı ve vegan diyetiyle daha sağlıklı bir hayata merhaba demeyi başardılar.

Kırmızı et yenmeyen vegan diyetinde vücudumuzun ihtiyacı olan besinlerin diğer yollardan alınması çok önemli. Omega 3 yağ asitleri, demir, protein ve kalsiyum ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek besinler seçilmeli ve diyete bu şekilde devam edilmelidir.

Iyi bir sağlık için veganlar, ekmek, tahıl, meyve, sebze, baklagiller, fındık, tohumlar, kalsiyum takviyeli soya ürünleri ve B12 vitamini ile güçlendirilmiş ürünleri tercih etmelidirler. Omega-3 için de yosun tercih edilebilir. Yosunda ayrıca iyot bulunur.

Hangi diyeti yapmaya karar verirseniz verin uzman bir diyetisyene başvurmadan işe koyulmayın. Her insanın bünyesi farklı karakteristik özelliklere sahip olduğu çin size iyi gelecek beslenme şeklini diyetisyeninize başvurarak öğrenebilirsiniz.

POPÜLER YAZILAR