Pilatesin Felsefesi Hakkında

Pilatesin Felsefesi Hakkında

Pilates 1900'lerin başında Joseph Pilates tarafından geliştirildiğinde sadece sağlıklı bir spor olarak kalacağı düşünülmüştü. Her geçen yıl popüleritesini arttırıp her yerde kurulan pilates sınıfları ile yayılmaya başladı. Durum böyle iken sahte pilates hocaları ya da pilatesten faydadan çok zarar gören bilinçsiz spor severlerin sayısı hızla arttı. Artık bunun üstesinden gelinmesi ve bu öğreti için bir sertifikasyon sistemine geçilmesi şarttı. İyi bir pilates eğitmenin en az 3 aylık bir çıraklık döneminden geçmesinin şart olduğunu belirten uzmanlar pilatesi yapan kişilerin de mutlaka kısa da olsa temel eğitimden geçmeleri konusunda hem fikir.

Pilates doğal olarak faydalı bir spordur. Hatta hareketlerin çoğunu yanlış yapsanız bile size belli ölçüde faydası olacağına inananlar var. Sadece bir egzersizden çok yaşam felsefesi tadında sürdürülebilen sistemli bir çalışma olarak adlandırılabilir. Bedenimizin fonksiyonel ilişkisini düzenlemek için bize yardımcı olabilecek bir spordur pilates.

Joseph Pilates'in pilatesi ilk gelştirdiği dönemde şu an kullanılan rahat ve işimizi kolaylaştıracak aletler tabiki yoktu. İş biraz daha zor ve meşakatli olmasına rağmen O bu sporun bedenimiz ve ruhumuz arasında bir köprü oluşturabileceğine inanıyordu. Zaman geçtikçe pilates hareketlerinin yapılmasını kolaylaştıracak kaliteli aksesuarlar üretildi. Şimdi pilates hareketlerini yaparken para verip aldığımız konforlu ve işimizi kolaylaştırıcı bir sürü pilates aletimiz var.

Pilatesi bir moda ya da günümüzün trendi gibi görmek çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü 1900 lerin başında ortaya çıkmış ve günümüze gelene kadar da neredeyse hiç değişmemiş, başarısını ispat etmiş bir destekleyici spordur. Pilates sadece nefes alışımızı kontrol etmek ya da pilates topu ile yuvarlanmanın ötesinde, yaşam kalitemizi arttırabilecek unsurları ihtiva eden bir bilgi hazinesidir.

POPÜLER YAZILAR