Koşu Sırasında Güneş Çarpmasına Dikkat

Koşu Sırasında Güneş Çarpmasına Dikkat

Koşu sporu hiç kuşkusuz vücudunuz için oldukça faydalı bir spordur. Fakat bu sporda da kendinizi iyi dinlemeli ve nerde durmanız gerektiğini iyi analiz edebilmelisiniz. Yapılan yeni bir araştırmada uzun mesafe koşucularında kalp ile ilgili ciddi sağlık sorunları riskinin olabileceği tespit edildi. Bu riskleri doğuran en önemli etken de koşu sırasındaki hava koşulları. Yüksek sıcaklık altında yapılan koşular sporcunun ısı dengesini bozabilir ve güneş çarpması ya da ısı çarpması denen bir etki ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Amerikan Kardiyoloji Koleji Dergisi'nde yayınlanan çalışmada araştırmacılar Mart 2007 ve Kasım 2013 tarihleri ​​arasında gerçekleşen 14 uzun mesafe yarışlarına katılan 137.580 kişi üzerinden çeşitli bilgiler topladı. Yarışlar sırasında acil tıbbi bakım gerektiren sorunlar, hastaneye yatışlar ve ölüm olayları kaydedildi. Bu sorunların en başında güneş çarpması geliyor. Bu da uzun mesafe koşucularının güneş çarpması ile 10 kat daha fazla karşı karşıya kalabileceği anlamına geliyor. Araştırmacılar ayrıca bitkinlik ve ısı nedeniyle hastaneye kaldırılan 42 vaka tespit etti.

Çalışmanın yazarlarından Sami Viskin, (Tel Aviv Tıp Merkezi'nde bir kardiyolog) bir basın açıklamasında; "Bu araştırma güneş çarpmasının maraton ve uzun mesafe koşucuları için gerçek bir tehdit olduğunu gösteriyor," diyerek sorunun ne kadar ciddi olabileceğini vurguladı.

Çalışmada yazarlar güneş çarpmasından kaynaklanan sorunları giderebilmek ya da güneş çarpmasının önüne geçebilmek için daha fazla araştırma ve bulguya ihtiyaç duyulduğunu belirttiler. Akla gelen en basit önlem bu tip uzun mesafeli maraton koşularının daha uygun zamanlarda organize edilebileceğidir.

POPÜLER YAZILAR