Hamile Yogasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile Yogasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yoganın her yaştan insana sağladığı faydalar ortada. Peki hamile kadınlar için yoganın nasıl etkiler oluşturduğunu hiç düşündünüz mü? Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezindeki bilim adamları hamile kadınları takibe alarak yoga yapanlarla yapmayanlar arasındaki farkı analiz etmeye çalıştılar.

Yoga yapan kadınların yapmayanlara göre sezeryan olasılıklarının gözle görülür şekilde azaldığı ortaya çıktı. Ayrıca yoga yapan annelerde daha düşük kan basıncı ve daha iyi fetal büyüme saptandı. Özellikle nefes ve meditasyon egzersizlerinin bu olumlu sonuçta büyük etkisi olduğu düşünülüyor.

Fakat hamile bir kandının yoga sınıfına gidip hamile olmayan insanlarla aynı hareketleri aynı hızda yapması tabiki beklenemez. Bunun bazı sorlukları olacağı için uzmanlar özellikle hamile kadınlar için oluşturulmuş yoga sınıflarını öneriyor. yine uzmanlar Hatha Yoga tarzı yogaları da bedeni çok yormayacak olması açısından hamile kadınlara tavsiye ediyorlar.

Sıcak yoga ya da aşırı efor gerektiren yoga çalışmalarında çok dikkatli olunması gerektiğini de vurgulayan uzmanlar hamile kadınlar için daha yumuşak hareketlerin yer aldığı yoga planları yapılmasının uygun olacağını dile getiriyor. Yoganın hamileler için getirdiği faydalar yatsınamaz ama bunu yaparken de bebeğe zarar vermesi muhtemel riskleri de azaltmak çok önemli. Bu açıdan yapılacak yoga sırasında nazik olunmalı ve genellikle oturmuş pozlar üzerinden gidilmelidir. Nefes egzersizleri ve gevşeme teknikleri hamile kadınlar için yapılabilecek en ideal yoga aktiviteleridir.

POPÜLER YAZILAR