Azim ve Tutarlılık Hedefe Ulaştırır

Azim ve Tutarlılık Hedefe Ulaştırır

Spor yaparken ilk hedefiniz çoğu zaman sürekli gelişmek ve bu gelişimi diğer insanların farketmesidir. Bu gelişimin yegane temeli de bu çalışmaları tutarlı ve sürdürülebilir bir hale getirmektir. Aslında bu işteki en büyük zorluk da tam da budur. Yani bu tutarlılığı hayatımıza adapte edip sürdürülebilir hale getirmek yapılması gereken en önemli ama bir o kadar da zor olan şeydir. Bunu yapmak için önümüzde çok fazla engel mevcut.

İşte tam da bu noktada işe koyulmak için öncelikle bizi engelleyen bu kişisel handikapları tespit etmemiz gerekiyor. Bu engellere bir kaç örnek vermek gerekirse; çok meşgul olmak, yorgun hissetmek, beslenme yetersizliği, spor salonundaki egzersizlerden yorulmak vs gibi.

Kişisel engellerinizin listesini yapın

Listeyi yapar yapmaz bu listede yer alan ve sizi spordan alıkoyan şeylerin üstesinden gelmeye çabalamalısınız. Örneğin 1 saat spor yapmak size zor geliyor ve bunu listenin en üstüne yazmışsanız spor süresini 20 dakikaya çekin. Sporu size zorluk çıkaracak şekle sokmayın. Kendinize çılgınca hedefler koymak yerine kendinizi tanıyın ve makul olun.

İşte size alışkanlıklarınızı oturtup kararlı şekilde hayata geçirebilmeniz için bir kaç ipucu;

İLERLEMENİZİ TAKİP EDİN

Çalışmalarınızı dakika ve gün olarak bir tabloya kaydedin. Tüm yaptığınız aktiviteleri not alıp kaydedin. Hafta sonlarında bu listeye bakıp tutarlılığınızı sürekli kontrol edin. Çalıştığınız günlere çarpı atın ve sürelerini karşılaştırın.

ÖNCEDEN PLANLAR YAPIN

Spor yapacağınız günün gecesi spor kıyafetlerinizi hazırlayıp çantaya koymak inanamayacağınız kadar büyük bir motivasyon sağlayacaktır. Tatile çıkıyorsanız spor salonu olan otelleri tercih edin ve planlamanızı buna göre yapın.

ZAMANA BIRAKIN

Tüm bu azimli çalışmaların meyvesini görebilmek için kendinize biraz zaman verin. Davranışlarınızın alışkanlık haline gelebilmesi için en az 3 hafta geçmesi gerektiğini unutmayın.

POPÜLER YAZILAR