Spor Life - Sağlıklı ve Mutlu Yaşama Rehberiniz
Spor Life - Sağlıklı ve Mutlu Yaşama Rehberiniz
Ana Sayfa  >  Sağlıklı Yaşam  >  Makale Oku

İlk Görüşte Şirin Görünmenin İpuçları

Ekleme : 25 Temmuz I Cuma
 
 
İlk Görüşte Şirin Görünmenin İpuçları

İnsanların ilk gördükleri biri hakkındaki iyi ya da kötü fikirleri ilk 100 milisaniyede oluşur. İlk görüşte insanlar üzerinde iyi etkiler bırakıp bırakmamak sizin elinizdedir. Bu kısa sürede karşınızdakine çok çekici gelebileceğiniz gibi dünyanın en itici insanıymış gibi görünme riskiniz de var. Şimdi gelin ilk 100 milisaniyeyi iyi bir izlenim bırakmak için kullanabileceğiniz bazı ipuçlarına göz atalım.

1. Tırnaklarınıza Özen Gösterin : Dişlerinizi fırçalıyorsunuz, saçlarınıza da özen gösteriyorsunuz fakat tırnaklarınızı da ihmal etmemelisiniz. Tırnaklarına özen gösteren erkekler karşısındaki kadınlara tembel olmadıkları imajını veriyorlar. Kendilerine bakan biriymiş gibi görünmek kadınları çok etkiliyor.

2. Yeteri Kadar Koku Sürün : Northwestern Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada güzel kokan insanların karşı tarafa daha sevimli göründüğü kanıtlanmış durumda. Bu durumda iyi bir izlenim için güzel kokmak zorundasınız ama bunu abartmamanızı öneririz.

3. Gözlüklerinizi Çıkarın : İri gözlükler yüzünüz ile karşınızdaki kişi arasında bir bariyer oluşturur ve itici görünmenize sebep olabilir. Samimi görünmek karşı tarafı etkilemenin anahtarlarından biridir. Yeni biriyle tanıştığınız sırada gözlüklerinizi çıkarıp karşınızdaki kişinin suratınızı görmesine izin verin.

4. Ayaklar Yukarı : Bir sandalyeye oturun ve ayaklarınızı masanın üzerinde koyun. Ellerinizi de kafanızın arkasına bağlayıp bekleyin. Şimdi nasıl hissediyorsunuz? İyi hissediyor olmalısınız çünkü Columbia ve Harvard üniversitelerinde yapılan çalışmalarda bu pozun insana enerji ve güven verdiği ortaya çıktı. Bu pozisyonda 2 dakika kalmak testosteron seviyesinin yükselmesine ve kortizol seviyesinde düşmeye sebep oluyor. Bu duruşu yüksek stresli sosyal ortamlarda uygulayabilirsiniz. Fakat bazı durumlarda karşı tarafa saldırgan ve itici gelme olasılığı da var. Bu yüzden uygularken çok dikkatli olmalısınız.

5. Kollarınızı Bağlamayın : Biriyle konuşurken kollarınızı bağlamak yerine iki yana salarak sohbet etmelisiniz. Kollarınızı bağlamak insanın bilinçaltında aranıza mesafe koymak anlamına geliyor. Ayrıca konuşurken de yüzyüze durmak da çok önemlidir. İnsanlarla göz teması kurmak da ilk izlenim için çok önemlidir.

6. Gülümseyin : Gülümsemek samimi olduğunuzu gösterir ancak gülümsemeniz gerçek ve inandırıcı olmalıdır. Gülümsemek her ne kadar dostluk ifadesi gibi görünse de bazı toplumlar bunu farklı yorumlar. Mesela Polonya'da tanımadığını bir insana gülümsemek aptallık belirtisi olarak algılanıyor. Gülümsemeniz ABD, Almanya ve Çin'de güvenilir biri gibi görünmenizi sağlayacaktır. Kültürlerarası Psikoloji Dergisi genel olarak, gülümseyen insanların daha akıllı göründüğünü söylüyor.

7. Güvenli Mesafe : İlk kez tanıştığınız bir insana belli bir mesafeden daha fazla yaklaşmamak en iyisidir. Bir araştırmada insanlara 15-20 cm den daha fazla yaklaşmak karşı tarafa şiddete uğrayabileceği gibi bir his uyandırdığı ortaya çıktı. İnsanların fiziksel olarak kişisel alanlarına saygılı olmalısınız.

Bunlar gibi bir çok etken ilk görüşte karşınızdaki insan üzerinde uyandıracağınız etkiyi belirler. Aslında işin sırrı samimi olup kendinizi karşı tarafa doğru bir şekilde anlatabilmekten geçiyor. Kendinize karşı dürüst olmayı da ihmal etmeyin.

 
 
 
10 Şubat I Cumartesi
28 Kasım I Salı
18 Ağustos I Cuma
2 Mayıs I Salı
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
7 Aralık I Çarşamba
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
31 Mart I Perşembe
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
22 Mart I Salı
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
28 Şubat I Pazar
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
16 Eylül I Çarşamba
Sağlıklı Yaşam Makale Oku
12 Şubat I Perşembe
Ne Arıyorsunuz?
EN ÇOK İZLENENLER
Video İzle - En Komik Spor Görüntüleri
En Komik Spor Görüntüleri
17 Haziran I Salı
Video İzle - Sporda Sınır Tanımayanlar
Sporda Sınır Tanımayanlar
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - Amatör Sörf Dersleri : Ördek Yüzüşü
Amatör Sörf Dersleri : Ördek Yüzüşü
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - 5 Yaşındaki Bilardo Ustası
5 Yaşındaki Bilardo Ustası
14 Haziran I Cumartesi
Video İzle - Kilo Vermeye Yarayan Egzersizler
Kilo Vermeye Yarayan Egzersizler
11 Haziran I Çarşamba
Video İzle - Evde Koşu Gerektirmeyen Kardiyo Hareketleri
Evde Koşu Gerektirmeyen Kardiyo Hareketleri
10 Haziran I Salı
Video İzle - En İyi Goller
En İyi Goller
7 Haziran I Cumartesi
Video İzle - En İyi Spor Vine Videoları
En İyi Spor Vine Videoları
7 Haziran I Cumartesi
FACEBOOK'TAYIZ
FOTOĞRAF GALERİSİ
Elektronik Sigaralar Tehlikeli mi?

Elektronik Sigaralar Tehlikeli mi?

Hormonlarınızı Alt Üst Eden Şeyler

Hormonlarınızı Alt Üst Eden Şeyler

Siz Uyurken Vücudunuza Neler Olur?

Siz Uyurken Vücudunuza Neler Olur?

Kadın ve Erkeklerin Uyku Alışkanlıkları

Kadın ve Erkeklerin Uyku Alışkanlıklar...

Yeni Annelere Asla Söylenmemesi Gerekenler

Yeni Annelere Asla Söylenmemesi Gereke...

Kalbinize İyi Gelen Şeyler

Kalbinize İyi Gelen Şeyler

POPÜLER DOKTORLAR
 

TWITTER'DAYIZ
 
POPÜLER ARAMALAR
 
HAKKIMIZDA
 
Daha sağlıklı ve mutlu yaşamak için sporun ne kadar önemli olduğunu iyi biliyoruz. Siz de aramıza katılın, bize destek olun.
Bize Hemen Ulaşın
Sporlife FacebookSporlife TwitterSporlife Google PlusSporlife İnstagramSporlife Pinterest
Sitedeki tüm yazılar bilgilendendirme amaçlıdır. Uzman kontrolü olmadan uygulanmamalıdır. Sağlık & Spor Terimleri Sözlüğü - Doktora Soru Sor
Her hakkı saklıdır © 2014